shea-võiShea-või puhul pole mitte midagi tegemist sigadega, vaid see on ühe Aafrikas kasvava puu pähklitest saadud või. Eesti keeles on selle nimi tegelikult võiseemnikuõli.

Shea-võid nimetatakse Aafrika naiste kullaks, sest selle tootmisega on aastasadu tegelenud just naised ning müügist saadud tuluga on naised saanud muuta oluliselt oma ja oma laste elukvaliteeti.

Kuidas shea-võid saadakse

Shea-puud kasvavad metsikult Aafrika keskel ja lääne osa savannides ning peavad saama 50 aastat vanaks, enne kui nad hakkavad vilja kandma. Nad on põlised Aafrika puud ja ühelgi teisel mandril nad ei kasva. Shea-võid ammutatakse küpsest shea viljast, mille tuum eraldatakse käsitsi. Pähklist või kättesaamine on raske töö ja võtab kaua aega. Kõigepealt tuleb viljad käsitsi puude alt üles korjata. Seda saab teha juulist oktoobrini. Pähklid tuleb koore seest välja võtta ja päikese kätte kuivama jätta. Kuivanud pähkleid tambitakse puunuiadega, et kestad lahti tuleksid. Kui pähkel on kestadest eraldatud, röstitakse purustatud seemned ning lastakse neil jahtuda. Järgmiseks hõõrutakse seemneid nii, et pähklist saaks pehme pruun puder. Rasva eraldamiseks lisatakse vesi ning seejärel keedetakse segu mitu tundi. Lõpuks saab eraldunud õli välja tõsta. Jahtudes muutub õli tahkeks, mis ongi see väga hinnatud shea-või.

Kasutusvõimalused

Shea-võid on Aafrika naised kasutanud sajandeid, et kaitsta nahka kuuma tuule eest Sahara kõrbes. Shea-võid on mainitud peaaegu kõikides Aafrika ajaloost ja ravimitest kõnelevates dokumentides. Lisaks nahahooldusele leiab shea-või paljudes Aafrika piirkondades kasutust ka toiduainena, kuna tegemist on täisnaturaalse söödava pähklivõiga.

Kuigi Aafrikast väljapoole on shea-või jõudnud alles viimastel aastakümnetel, on tänapäeval raske leida kosmeetikumide valmistajat, kes ei lisaks seda mõne oma toote (kreemi, seebi vms) koostisesse. Shea-või koostises nahka toitvad ja uuendavad vitamiinid A, E ja F ja ta on üks paremaid looduslikke niisutajaid, kuna sisaldab nelja rasvhapet.

Shea-võid saab kasutada ka naturaalselt, näiteks balsamina pärast juuste pesu, kehakreemina või meigieemaldajana. Peale kosmeetikumide kasutatakse shea-võid ka ravival eesmärgil põletuste, haavade, nahapõletike ja armide raviks ning ka mähkmelööbe ennetamiseks. Ta aitab ravida ka psoriaasi ja ekseemi. Shea-või vähendab kortse ja kaitseb nahka ka kahjuliku päikesekiirguse eest. Temast võib abi olla just neil inimestel, kel tekib päikesest lööve või allergia, sest shea-või päikesekaitsefaktor SPF on 2-3.

Suured tööstused kasutavad oma toodetes aga enamasti rafineeritud ehk kuumuse ja kemikaalidega töödeldud shea-võid, mille käigus on sellest kadunud nii lõhn kui kollakas värvus ja ühes nendega ka palju kasulikke aineid. Mõningate uuringute käigus on selgunud, et rafineerimisprotsess võib eemaldada kuni 75% shea-võis naturaalselt esinevatest  toitainetest.

Shea-või ja suhkruga kehakoorija valmistamineShea-või Örrekese õpitubades

Örreke kasutab shea-võid oma koduse kosmeetika õpitubades.  Kasutatav shea-või on just nimelt rafineerimata, mistõttu on valminud huulepalsamid ja kehakoorijad eriti vitamiinirohked ja nahasõbralikud.  Ostame shea-võid mtü-lt Mondo ja koos sellega annavad ka meie kehakoorija ja huulepalsami õpitubades osalejad oma väikese panuse Ghana naisettevõtluse arengule.

Örrekese koduse kosmeetika õpitubade kohta vaat täpsemat infot siit.

 

Vahustatud shea-või kreemi valmistamise õpetuse leiad siit. 

Deodorandi valmistamise õpetus on siin.